fbpx

Kalkulator dni płodnych

Kalkulator dni płodnych -kiedy w miesiącu są największe szanse na zajście w ciążę?

Są kobiety, które mimo wielomiesięcznych prób nie mogą zajść w ciążę, której tak pragną. Warto w takiej sytuacji sprawdzić, kiedy wypada dzień owulacji i zaplanować kolejną próbę z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrze jest w tej sytuacji sięgnąć po kalkulator dni płodnych, aby dowiedzieć się, kiedy są największe szanse na zajście w ciążę. Przy okazji stworzyć można swój własny kalendarz owulacji. Trzeba znać jedynie datę pierwszego dnia cyklu – pierwszy dzień miesiączki i średnią długość jego trwania (nie zawsze jest to niestety książkowe 28 dni).

Dni płodne to nic innego, jak najlepsze dni na staranie się o dziecko. Dni płodne oraz dni niepłodne wylicza się na kilka różnych sposobów. Sięgnąć można np. po kalkulator owulacji, przy założeniu, że cykl jest raczej regularny i trwa średnio około 28 dni. W ten sposób określa się z dużą dokładnością owulację i dni płodne. Za pomocą kalkulatora dni płodnych tworzy się kalendarz dni płodnych. Jest on wykorzystywany przy prowadzeniu tzw. kalendarzyka małżeńskiego, który jest naturalną metodą antykoncepcji stosowaną wciąż przez wiele par.

Okazuje się, że pary, które wiedzą, kiedy wypadają dni płodne i wówczas współżyją, mają o wiele większe szansę na uzyskanie ciąży niż pary, które nie przywiązują do tego większej wagi.

Jak obliczyć dni płodne?

Bardzo łatwo termin jajeczkowania i tym samym dni płodne wyznaczyć można za pomocą kalkulatora dni płodnych. Znany jest on również jako kalkulator owulacji, kalendarzyk małżeński czy kalendarz owulacji. W celu wyznaczenia dni płodnych, do kalkulatora wystarczy wpisać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz średnią długość trwania cyklu. Kalkulator błyskawicznie oblicza datę jajeczkowania oraz termin dni płodnych w kolejnych cyklach. Wskazuje, kiedy szansę na uzyskanie ciąży są największe. Pozwala to na stworzenie swojego własnego kalendarza dni płodnych.

Kalkulator dni płodnych :

Oblicz dni płodne

Data pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki:

Średnia długość cyklu

Sprawdź, który dzień cyklu miesiączkowego jest najlepszy na staranie się o dziecko. Zobacz, kiedy wypadają dni płodne oraz owulacja i nie przegap ich w kolejnych miesiącach.

Kiedy są dni płodne?

Kalkulator owulacji jest doskonałym rozwiązaniem dla tych kobiet, które mają raczej regularne cykle miesiączkowe o długości 25-35 dni. W ich przypadku owulacja ma miejsce bowiem na ogół 14 dni przed pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego. Jeśli miesiączki występują częściej lub cykle są krótsze niż 25 dni, konieczna jest już konsultacja ginekologiczna. Problemem są także zbyt długie cykle świadczące często o zaburzeniach owulacyjnych.

Owulacja – co to jest?

Owulacja (inaczej jajeczkowanie) co dzień w cyklu miesiączkowym, w którym ma miejsce pęknięcie pęcherzyka Graafa oraz uwolnienie z jajnika dojrzałej komórki jajowej. Najczęściej odbywa się to na 14 dni przed pierwszym dniem okresu. Po zakończeniu owulacji komórka jajowa jest wyłapywana przez strzępki jajowodu i przemieszczana w kierunku macicy. Jeśli napotka plemniki na swojej drodze, może dojść do jej zapłodnienia. Jednak dzień owulacji to nie jedyny dzień, w którym kobieta może zajść w ciążę. W praktyce dni płodnych jest więcej (4-6), gdyż plemniki w drogach rodnych kobiety żyją nawet do pięciu dni. Do zapłodnienia może tym samym dojść na skutek stosunku płciowego, który odbywał się na kilka dni przed samym jajeczkowaniem. Eksperci są zdania, że największe szanse na zapłodnienie są w przypadku, gdy współżycie seksualne miało miejsce na dzień lub dwa dni przed owulacją lub w samym dniu owulacji. Warto więc sięgnąć po kalendarz dni plodne i w ten sposób wyznaczyć termin jajeczkowania.

Jajeczkowanie odbywa się generalnie raz w miesiącu. Jednak w sytuacji, gdy rozwinęły się dwa pęcherzyki Graafa i uwolnione zostały dwie komórki jajowe w ciągu kilku godzin, owulacja może odbyć się więcej niż raz w ciągu cyklu miesiączkowego. To zjawisko rzadkie, ale możliwe. Dodatkowo spotkać się można z cyklami bezowulacyjnymi. W czasie ich trwania nie obserwuje się jajeczkowania. Powodem jest silny stres, depresja czy zaburzenia odżywiania.

Dni płodne – kiedy przypadają?

Kiedy sa dni płodne? To pytanie, które zadaje sobie wiele par starających się o dziecko. Warto w tym przypadku sięgnąć po specjalny kalkulator dni płodnych. Wcześniej należy jednak zanotować terminy wystąpienia krwawień w poprzednich kilku miesiącach i obliczyć średnia długość cyklu miesiączkowego. Jeszcze lepsze rezultaty mogą uzyskać kobiety, które dodatkowo zapisują objawy wskazujące na owulację w danych dniach czy badają temperaturę swojego ciała z samego rana. Temperatura w czasie jajeczkowania spada, a potem podnosi się nieznacznie o pół stopnia Celsjusza. Można także sięgnąć po domowe testy owulacyjne. Są one proste w użyciu, gdyż wykrywają po prostu wzrost stężenia hormonu LH w moczu. Nie mogą ich jedynie stosować panie cierpiące na PCOS. Dają one bowiem w ich przypadku pozytywny wynik nawet mimo braku owulacji.

W praktyce obliczanie owulacji nie jest zbyt skomplikowane. Trzeba przy tym pamiętać o tym, że termin jajeczkowania niekiedy ulega pewnym przesunięciom w czasie np. na skutek choroby czy silnego stresu. Dlatego kalkulator dni płodnych tonie wszystko. Warto dodatkowo obserwować swoje ciało. Można także udać się do specjalisty.

Dni płodne i dni niepłodne – czym się charakteryzują?

Podział na płodne i niepłodne dni jest niestety nieco umowny. Jeśli kobieta ma regularne cykle miesiączkowe, w jej przypadku owulacja jest przewidywalna. Można z dużym prawdopodobieństwem określić dni o największej szansie na zapłodnienie. Nie da się jednak wykluczyć wpływu na proces jajeczkowania różnego rodzaju czynników zewnętrznych.

Pierwszą fazą cyklu miesiączkowego jest faza niepłodności względnej. Obejmuje ona krwawienie i czas, gdy komórka jajowa dojrzewa. W teorii w tym czasie do zapłodnienia nie może dojść, bo komórka znajduje się jeszcze w pęcherzyku. Jednak u kobiet z krótkim cyklem, niekiedy dojrzewanie komórki jajowej kończy się wcześniej. Wówczas obecne w drogach rodnych kobiety po stosunku seksualnym plemniki, mogą ją zapłodnić. Brak tej fazy cyklu miesiączkowego jest zjawiskiem rzadkim, ale warto mieć to na uwadze. Stosowanie kalendarzyka małżeńskiego jako formy antykoncepcji i unikanie współżycia seksualnego w dni płodności ma sens wówczas, gdy cykle są regularne i dłuższe. Mimo to nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem w danym miesiącu z różnych względów cykl nie będzie krótszy niż zazwyczaj.

Faza płodna to jajeczkowanie, dwa-trzy dni przed owulacją oraz minimum pierwszy dzień po jej zakończeniu. To termin idealny, aby starać się o dziecko. Gdy dojrzała komórka nie zostanie zapłodniona w ciągu 24 godzin, zaczyna obumierać. Kończy się faza płodna cyklu miesiączkowego. Są kobiety, u których owulacja trwa nieco dłużej. W takiej sytuacji płodne dni kończą się nieco później niż powinny.

Trzecim etapem cyklu miesiączkowego jest faza niepłodności bezwzględnej. W tym czasie w teorii do zapłodnienia dojść nie może, gdyż komórka jajowa jest już obumarła. Pary, które nie planują w najbliższym czasie dziecka i nie stosują środków antykoncepcyjnych, mogą wówczas współżyć bez obaw.

Kalkulator dni płodnych pozwala określić, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najmniejsze. Nie należy jednak stosować go jako jedynej metody antykoncepcji.

Jakie objawy towarzyszą dniom płodnym?

Jak obliczyc dni płodne? Z pomocą przychodzi wspomniany już kalkulator dni płodnych (kalendarz dni płodnych). Wykonane obliczenia warto jednak zestawić z objawami pojawiającymi się w czasie trwania dni płodnych. Na skutek zmian stężenia hormonów na kilka dni przed owulacją w czasie dni płodnych kobieta może odczuwać całkiem sporo objawów. Tuż przed jajeczkowaniem pojawić się może ostry ból w dole brzucha. Jeśli dolegliwości są bardzo dokuczliwe i nie pozwalają nawet na współżycie seksualne, dobrze jest skonsultować się z ginekologiem. To świadczyć może bowiem np. o endometriozie. Po owulacji odczuwana jest także tkliwość piersi. Biust jest wrażliwy na dotyk, czasem nawet boli.

Typowy dla okresu owulacji jest rzadki śluz przypominający białko z jaja kurzego. Ma on ułatwić plemnikom poruszanie się w drogach rodnych kobiety w kierunku komórki jajowej. Ponadto pozytywnie wpływa on na doznania seksualne kobiety w czasie stosunku. Generalnie kobieta w czasie fazy płodnej swojego cyklu miesiączkowego ma większe libido. Poprawia się wtedy także jej ogólny wygląd. Wyjątkiem są stany depresyjne.

Jak hormony wpływają na fazy cyklu miesiączkowego kobiety?

W praktyce przebieg cyklu miesiączkowego zależy w dużej mierze od poziomu różnych hormonów płciowych. Wpływają one np. na owulację. Jajeczkowanie odbywa się wówczas, gdy duże stężenie estrogenów w fazie folikularnej, która trwa od pierwszego dnia krwawienia do dnia owulacji, pobudza przysadkę mózgową do produkcji LH – hormonu luteinizującego. Duży poziom estrogenów w organizmie oznacza także wzrost grubości endometrium. W ten sposób macica przygotowują się na ewentualną ciążę.

We wspomnianej fazie folikularnej rośnie także stężenie hormonu folikulotropowego FSH. Odpowiada on za przemiany w zakresie pęcherzyków jajnikowych i wytworzenie dojrzałej komórki jajowej. Hormon LH jest z kolei niezbędny do pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej do jajowodu. LH jest wyrzucany z przysadki mózgowej do krwi zaraz przed owulacją.

Bardzo szybko zmiany poziomu hormonów w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego można ustalić za pomocą prostego badania krwi. Z tego powodu kobiety, które bezskutecznie starają się o dziecko, wykonują często badania mające na celu określenie stężenia hormonów. Pozwala to na monitorowanie owulacji. Jeśli można ustalić, czy dana kobieta przechodzi owulację, można przystąpić do dalszych działań mających na celu uzyskanie upragnionej ciąży.

Jak obliczyc dni płodne? Umów się na konsultację ginekologiczną!

Rzeczywiście na początku starań o zajście w ciążę kalkulator dni płodnych jest bardzo pomocny. Jednak w wielu sytuacjach to za mało i uzyskane w oparciu o kalendarz dni płodnych dane są zbyt mało miarodajne. Warto więc skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie ginekologii i leczenia niepłodności. Coraz powszechniej wykonuje się badania mające na celu monitoring cyklu miesiączkowego. W czasie spotkania doświadczony ginekolog przeprowadza z pacjentami wywiad lekarski i wykonuje dopochwowe badanie ultrasonograficzne. W ten sposób ustala dokładnie długość cyklu i czas występowania owulacji czy dni płodnych. Kalkulator dni płodnych uznaje się za działanie doraźne.