Inseminacja
Co to jest inseminacja?
Inseminacja domaciczna nasieniem partnera (IUI) to metoda powszechnie stosowana od wielu lat.
Inseminacja polega ona na wprowadzeniu bezpośrednio do jamy macicy odpowiednio przygotowanego nasienia. W tym celu przeprowadza się tzw. preparatykę nasienia (zobacz poniżej).
Przebieg Inseminacji
Podczas zabiegu Inseminacji plemniki umieszcza się w jamie macicy za pomocą cienkiego cewnika. Zabieg ten jest krótki, bezbolesny i przede wszystkim bezpieczny.
Warunkiem zastosowania tej metody jest obecność przynajmniej jednego drożnego jajowodu. Inseminacja musi być zsynchronizowana z owulacją – samoistną lub stymulowaną farmakologicznie.
Monitorowanie cyklu podczas inseminacji
Monitorowanie cyklu w czasie zabiegu inseminacji polega na obserwacji wzrostu pęcherzyka(ów) Graafa w jajnikach, grubości endometrium oraz ewentualnie poziomów hormonów we krwi lub w moczu.
W cyklu naturalnym najczęściej obserwuje się samoistny wzrost pęcherzyka. Uważa się jednak, że inseminacja domaciczna (wewnątrzmaciczna) jest bardziej skuteczna wówczas, gdy wzrost pęcherzyków stymuluje się farmakologicznie. W niektórych przypadkach zaburzeń miesiączkowania, wzrost pęcherzyków można osiągnąć tylko poprzez stymulację farmakologiczną.
Po osiągnięciu dojrzałości przez pęcherzyk/pęcherzyki oczekuje się samoistnej owulacji lub prowokuje się ją farmakologicznie. Zabieg inseminacji wykonuje się w możliwie najbliższym czasie przed lub po owulacji. Im więcej pęcherzyków, tym wyższe prawdopodobieństwo powodzenia inseminacji, przy jednoczesnym wzroście możliwości wystąpienie ciąży mnogiej. Przy precyzyjnej terapii lekami hormonalnymi połączonej z monitoringiem USG, taka ewentualność ograniczona jest jednak do minimum.
Odpowiednie parametry nasienia do inseminacji
Nasienie musi być odpowiednio przygotowane do zabiegu inseminacji. W tym celu stosuje się tzw. preparatykę nasienia, która obejmuje szereg metod. Polegają one na wyselekcjonowaniu z nasienia ruchomych plemników o optymalnych parametrach i możliwościach zapłodnienia, jak i odpowiednim wypłukaniu plemników celem uniknięcia reakcji uczuleniowych po podaniu nasienia.
Nasienie do inseminacji w dawstwie partnerskim można oddać w naszym ośrodku lub poza nim i dostarczyć je w ciągu 30 min w temperaturze odpowiadającej temperaturze ciała. Możliwe jest także przeprowadzenie inseminacji w dawstwie partnerskim z zastosowaniem wcześniej zdeponowanych plemników partnera.
Na czym polega inseminacja w dawstwie niepartnerskim (AID)?
Jest to procedura z zastosowaniem plemników dawcy anonimowego.
Jeśli para, która chce skorzystać z nasienia dawcy nie jest małżeństwem w rozumieniu prawa polskiego, przed przystąpieniem do procedury inseminacji partner musi złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego oświadczenie, iż będzie ojcem dziecka poczętego wyniku zastosowania procedury wspomaganej prokreacji, a partnerka powinna to potwierdzić od razu lub nie później niż 3 miesiące po złożeniu oświadczenia przez partnera.
Sprawdź również: Terapia psychologiczna w leczeniu niepłodności.