Porady dla pacjentów
Zachęcam Państwa do zapoznania się poniższymi artykułami. Przyczyną ich pisania jest moje ponad 25-letnie doświadczenie w leczeniu niepłodności, z czego 20 lat to leczenie metodą zapłodnienia in vitro.
Nie chodzi tu tylko o doświadczenie merytoryczne. Te lata pokazały mi jakie wątpliwości, nastroje i problemy występują u par leczących się z powodu niepłodności. Szereg mitów, opaczna interpretacja słów lekarza, bezgraniczna wiara w informacje internetowe są powodem frustracji już z pierwszych niepowodzeń. Również tych naturalnych.
Znam nastawienie pacjentów i wiem, że zdecydowana większość, absolutnie nie z ich winy, podchodzi do leczenia niepłodności na zasadzie złotej recepty za określoną cenę. To, co moim zdaniem najbardziej dokucza pacjentom to brak wiedzy, zrozumienia diagnostyki i leczenia niepłodności.
Często po poświęceniu godziny, a czasem więcej, na wyjaśnienia dlaczego się nie udaje, pacjenci mówią „ale nikt nam tego nie wyjaśniał”. Stąd też decyzja, aby na naszej stronie zamieszczać artykuły, które będą wyjaśniały to czego “nikt wcześniej nie wyjaśnił”.
Jeżeli pewne kwestie są dla Państwa niejasne, budzą wątpliwości, czy wręcz nie zgadzacie się z ich treścią, chętnie wszystko wyjaśnimy – wątpliwości należy kierować na adres invitro@polmedis.pl.
Mogą Państwo również pisać, jakie kwestie powinny zostać przedstawione. Proszę jednak pamiętać, że celem nie jest ocena konkretnych sytuacji pacjentów, ich wyników badań czy analiza dotychczasowego leczenia, ale wątpliwości wynikające z zamieszczonych artykułów albo własne uwagi.
Z wyrazami szacunku,
Kierownik Ośrodka Polmedis
Artur Polak
Ciąża pozamaciczna po in vitro – jak duże jest ryzyko?
Ciąża pozamaciczna – jak duże jest ryzyko?
Powikłania po in vitro – ciąża pozamaciczna
Dla wielu par, które bezskutecznie od długiego czasu starają się o dziecko, niekiedy ostatnią deską ratunku okazuje się być procedura zapłodnienia in vitro. Jednak i ona ma swoje wady. Przede wszystkim popularne in vitro zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej (ektopowej), a więc takiej, podczas której embrion zagnieżdża się poza jamą macicy.
In vitro a ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej
Przeprowadzone badania wskazują jednoznacznie, że procedura zapłodnienia in vitro może nieść za sobą ryzyko wystąpienia tzw. ciąży pozamacicznej.
Przy in vitro embrion transferowany jest bezpośrednio do macicy, jednak może on znaleźć się w jajowodzie – o ile znajdzie się w jego pobliżu.
Warto jednak pamiętać o tym, że ciężko zestawić to z naturalnym poczęciem, gdyż w przypadku in vitro kobiety są cały czas dokładnie obserwowane i monitorowane. Prowadzone są również odpowiednie statystyki.
Co wpływa na rozwój ciąży pozamacicznej?
Nie bez znaczenia jest również czas przebywania embrionu w macicy. Może on bowiem sprzyjać ciąży pozamacicznej. Eksperci są zdania, że im dłużej niezaimplementowany zarodek znajduje się w macicy, tym większe jest ryzyko, że do implementacji dojdzie poza nią. Tymczasem transferowane w czasie procedury in vitro zarodki nie zawsze są gotowe do implementacji. W przypadku zarodków, które są transferowane 2-3 dni po zapłodnieniu ryzyko jest duże, gdyż potrzebują one kilku dni na rozwinięcie się i osiągnięcie stanu odpowiedniego do implementacji. Ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej jest większe w sytuacji, gdy transferowany embrion ma 5 dni.
Jeszcze innym czynnikiem, który ma duże znaczenie podczas procedury zapłodnienia in vitro jest ilość transferowanych zarodków. Im większa jest liczba embrionów, tym większe jest ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Rośnie również ryzyko ciąży mnogiej.
Ciąża ektopowa – czym jest?
Ciąża ektopowa, a więc ciąża pozamaciczna to sytuacja, w której zapłodniony zarodek zagnieżdża się poza macicą. Najczęściej osiada w jajowodzie, rzadziej w szyjce macicy, jajnikach czy jamie brzusznej. Ciąża pozamaciczna to przypadek rzadki, ale jednocześnie bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia kobiety.
Jeśli ciąża pozamaciczna nie zostanie odpowiednio szybko wykryta, może prowadzić do pęknięcia jajowodu lub szyjki macicy, ponieważ zarodek cały czas rośnie. W takiej sytuacji następuje krwawienie do jamy brzusznej a więc stan zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie ciąży ektopowej.
Ciąża pozamaciczna – objawy
Co ciekawe, we wczesnym stadium ciąża pozamaciczna nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Jej symptomy są takie same jak w przypadku normalnie rozwijającej się ciąży. Pojawia się więc ból i obrzmienie piersi, zanika miesiączka, kobieta zaczyna się gorzej czuć.
Dopiero z czasem objawy ciąży pozamacicznej stają się bardziej dokuczliwe. Występują plamienia, ból podbrzusza czy krwawienia z dróg rodnych. Warto jednak pamiętać, że symptomy te nie muszą pojawić się w tym samym czasie.
W sytuacji, gdy ciąża pozamaciczna jest zaawansowana, ból wzmaga się. Bolą barki i pojawia się kłucie w czasie oddychania. Niektóre kobiety odczuwać mogą też nasilone parcie na mocz. W przypadku, gdy dojdzie do krwawienia wewnętrznego, tętno przyspiesza, puls spada, a skóra staje się bardzo blada. Wówczas kobieta powinna jak najszybciej zostać przetransportowana do szpitala.
Zobacz też: Na czym polega zapłodnienie in vitro